5 чекори што ќе ви овозможат да спиете доволно секоја вечер

Фото: Unsplash

Со цел да обезбедите доволно спиење секоја вечер, важно е да имате одредено време за спиење и будење и да се придржувате до тој ритам што е можно повеќе …

Иако одложувањето на сонот може да звучи како чуден поим, затоа што, кој би сакал да одложи нешто толку убаво како спиењето, вистина е дека многу луѓе го прават тоа, а некои дури и не знаејќи.

– Спиењето е како сметка во банка и потребно е време да се изгради, како и време да се исцрпат залихите. Хроничниот недостаток на сон доведува до ненадејни промени во расположението, депресија, раздразливост, вознемиреност и губење на меморијата – вели психијатарот Алекс Димитриу. Дознајте што навистина е одложување на спиењето и како да престанете да го одложувате времето за спиење.

Одложувањето на спиењето е всушност одлука за одложување на одење во кревет кога нема надворешна причина за тоа (надворешни причини се повреди, болести и итни случаи кои можат да ве држат подолго будни). Ова може да трае до неколку минути или часови.

– Губењето на сонот има бројни краткорочни и долгорочни негативни ефекти врз вашето здравје и благосостојба на организмот – вели д-р Челси Роршхајб, специјалист за спиење. Ова вклучува зголемен ризик за некои здравствени состојби, како што се дијабетес, депресија и срцев удар.

ФОТО: Pexels

Спиењето е добро за сè, од физичко здравје до соодветна функција на мозокот, а исто така може да ни помогне да го зајакнеме имунитетот и да го намалиме ризикот од одредени хронични здравствени проблеми.

– Животот може да биде многу стресен и преоптоварен со обврски. Ако не најдете време за себе во текот на денот, можеби нема да се чувствувате исполнето и ќе сакате да го вратите тоа време во текот на ноќта, откако ќе ги завршите сите ваши обврски – вели неврологот д-р Никол Авена.

Роршхајб се согласува, истакнувајќи дека оние кои го одложуваат спиењето обично спаѓаат во една од двете категории: вработени луѓе на кои им треба малку повеќе слободно време и луѓе кои се премногу амбициозни и вредни да го жртвуваат спиењето за да продолжат да работат. Постојат неколку различни причини зошто го одложувате спиењето. Но, за среќа, постојат неколку чекори што можете да ги преземете за борба против оваа навика, а еве неколку од нив:

Развијте рутина и држете се до неа

Најлесен начин да се осигурате дека имате доволно спиење секоја вечер е да имате некое време за спиење и некое време за будење до кое ќе се придржувате. Ако ова време е премногу ограничено за вас, секогаш можете да го прилагодите.

– Многу е важно да се придржувате до постојан распоред на спиење. Се разбира, скоро е невозможно да легнете во исто време секоја вечер. Но, најефективниот начин е да останете во рок од еден до два часа и од спиење и од будење – вели Авена.

ФОТО: Getty Images

Откријте што ве мачи

Ако веќе имате поставена рутина за спиење, обидете се да откриете што не ви одговара или што ве држи будни ноќе. Дали е тоа работа, ТВ, разговор со пријатели – или нешто сосема друго? Откако ќе ги разберете причините за овој проблем, можете да поставите граници и да го контролирате вашиот сон.

Не гледајте во вашиот мобилен телефон 30-60 минути пред спиење

Сината светлина што ја емитираат уредите како што се мобилните телефони или лаптопите може да го наруши деноноќниот ритам бидејќи тие влијаат на нашата способност за спиење. Роршхајб препорачува последен пат користење на екраните еден час пред спиење, а Авена воопшто да не ја чувате електрониката во спалната соба.

Изградете ритуал пред спиење

„Измислете рутина пред спиење што можете да ја следите секоја вечер“, вели Роршхајб. Може да читате, медитирате, да се истегнувате, да слушате релаксирачка музика или да се занимавате со некоја друга релаксирачка активност што ја сакате. Според Роршхајб, овој ритуал треба да започне околу 30 минути пред спиење.

Правете паузи во текот на денот

Една од причините што ќе го одложите времето за спиење е затоа што сакате да имате повеќе време во текот на денот. Но, паузите порано во текот на денот може да ви дадат исто чувство за контрола и слободно време, без нарушување на распоредот за спиење, па обидете се да одвоите слободно време каде што е можно – советува Роршхајб.

Прочитајте и: Зошто се будиме уморни?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време