Тест за родители: Каков вид на воспитување применувате?

Секој родител сака да го воспитува своето дете на најдобар начин, но честопати многумина прават грешки … Или ќе му дозволат детето премногу или ќе го „затегнат“ целосно. Понекогаш проблемот е во „дозата“ на љубовта – некаде има премногу, некаде премалку.

Рускиот педагог Антон Макаренко ги предупреди возрасните дека не е исто да се одгледува образовано и послушно дете, објаснувајќи дека постои цела листа на сомнителни власти.

Угнетувачки

Рускиот педагог вели дека ова е можеби најбизарниот авторитет што претежно постои кај татковците „оперирани“ од емоции.

Старешински

Некои родители се убедени дека треба да разговараат со своите деца што е можно помалку, и кога тоа е потребно, тие дејствуваат како старешини на одделението – на далечина, без емоции. Ова е особено точно за интелектуалците за кои кариерата е најважна, додека децата всушност ги воспитуваат баби и дедовци или луѓе на кои им се плаќа да се грижат за нив.

Напорно

Кога возрасните имаат премногу големи очекувања од своите деца и бараат да усвојат сè што ќе им биде кажано без дискусија, малите деца се во постојан страв да не ги разочараат. Во исто време, тие се разочаруваат од возрасните кога ќе сфатат дека не се безгрешни како што се претставуваат, со што се нарушува авторитетот што се обидуваат да им го наметнат.

Проповедачки

Родители кои постојано им проповедаат на своите деца, мислејќи дека на овој начин правилно ќе ги водат, ќе ги научат како да бидат коректни и успешни, ризикуваат дека нивните деца ќе одговорат на нив – и покрај тоа. За возрасните е важно да разберат дека децата не се зрели луѓе кои можат да слушаат поплаки цел ден, но дека можат да извлечат лекции од родителска loveубов, а не од бесконечно долги лекции.

Фото: Guliver/Getty Images

Фрустрирани

Тие самите не добиле родителска љубов во детството, па затоа денес се однесуваат садистички кон децата, малтретирајќи ги психички и физички. Така, тие ги прават или тирани или морално слаби.

Разгалувачки

Кога родителите се убедени дека децата треба само да се разгалуваат и да им се покажува љубов, притоа лишувајќи им ги сите обврски, тие се на добар пат да воспитаат егоцентрични деца кои ќе бидат неспособни за живот и нема да можат да постигнат емоционална интимност, бидејќи тие се навикнати на сè да се врти околу нив. Сите други се во нивна служба.

Опуштено

Онаму каде родителите не се ни обидуваат да постават граници, тие ги оставаат своите деца да им наредуваат, а не обратно, децата прераснуваат во себични луѓе кои не почитуваат никого и ги поставуваат само своите услови целиот свој живот, очекувајќи другите да ги исполнуваат. Кога не е по нивно, тие заминуваат.

Пријателски

Афирмативно е кога родителите се пријателски расположени кон децата, но пораката на педагогот е дека тие сè уште треба да го задржат статусот на постари, што значи дека децата не смеат да имаат впечаток дека можат да ги превоспитуваат возрасните. На тој начин се уништува авторитетот и се губи почитта на помладите кон постарите.

Поткуп

Системот за наградување и казнување понекогаш може да биде ефикасен, но генерално, возрасните треба да се одвикнат од идејата за мито на децата, купување на нивната покорност и лојалност со подароци и ветувања. Експертите секогаш се за систем на пофалби и симболични награди, а не за манипулација и уцена.

Прочитајте и: Викањето лошо влијае на емоционалниот и социјалниот развој на децата

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време