3 главни причини зошто луѓето се впуштаат во сексуални односи со поранешни љубовници

Истражување открива

Кога паровите ќе решат да ја прекинат врската, тој крај многу ретко означува разделба без емоции и чувства на загуба.

Без оглед дали едната страна ја потенцирала паузата или одлуката за прекин е донесена едногласно и со договор – емоциите сѐ уште се тука и треба време за сè да се смират. Исто така, паровите кои биле во долга врска честопати остануваат во контакт, а понекогаш и дел од тоа е повремениот секс. Но, дали некогаш сте се запрашале кој стапува во врска со поранешните партнери и од која причина тоа воопшто се случува? Неодамна објавеното истражување даде одговори на овие прашања и во него учествуваа 212 студенти чија просечна возраст беше 21 година. Сите учесници се луѓе кои еднаш во животот имале сексуални односи со поранешни девојки и момчиња две недели во рамките на раскинувањето на таа врска, која исто така била долга врска.

3 причини зошто луѓето имаат секс со поранешни партнери

За време на испрашувањето, им биле поставени низа прашања во врска со последната сексуална врска што ја имале со нивниот поранешен партнер и низа прашања за тоа дали би сакале да стапат во врска со лицето со кое раскинале. Општо земено, мажите беа поотворени кога стануваше збор за разговор за секс по раскинувањето. Но, немаше разлика помеѓу мажите и жените кога станува збор за признавање на емоциите што сè уште ги имаат за поранешните партнери.

Слично на тоа, се покажа дека жените имаат поголема веројатност да жалат за она што го сториле откако се впуштиле во сексуални односи со луѓе од кои се разделиле. Во вториот дел од истражувањето учествувале 92 лица, а нивната задача била да ги запишат причините поради кои имале секс со поранешни љубовници. Третиот дел од истражувањето беше спроведено преку Интернет и во него беа вклучени 585 лица, на кои им беа понудени 52 причини напишани во претходниот дел од истражувањето. По завршувањето на сите три дела, истражувачите дошле до заклучок дека впуштањето во сексуален однос може да се намали на три главни причини.

  • Желба за одржување контакт

Оваа причина се однесува на емотивните елементи на сексот по раскинувањето, како што се љубов или заљубување по раскинување и осаменост и недостаток на партнер.

  • Задоволство

Оваа причина се однесува на физичките и хедонистичките елементи, а тоа се желбата за задоволство, забава, задоволување на потребите и секс со личност со која се разбирате и со која ви е пријатно.

  • Измешани чувства

Оваа причина се однесува на нејасни емоции и обидот да се дојде до одговор преку сексуален однос. Слично на тоа, луѓето кои имаат измешани чувства честопати се обидуваат да ја преболат својата поранешна љубов или да ја повратат самодовербата на овој начин, да се чувствуваат подобро или помалку под стрес.

Она што треба да се потенцира е дека ова истражување не дава одговор на прашањето дали сексот по раскинувањето е добра работа и колку е чест меѓу луѓето. Исто така, во оваа студија, имаше одговори што не може да се категоризираат во овие три главни причини, како што се пијани одлуки и секс како начин да се каже последен поздрав. Сексот по раскинувањето е навистина сложена тема и феномен што може да се истражува од повеќе агли. Она што треба да знаете е дека не треба да имате секс со вашиот поранешен партнер ако постојано се надевате на помирување и од друга страна не добивате ништо повеќе од физичкото.

Прочитајте и: Жените одговараат: Сексот и предиграта треба да траат…

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време