Совети за уредување на домашната канцеларија

Вашиот дом

Организацијата на просторот е од клучно значење

Пандемијата на ковид-19 ги претвори домовите во работни места, па многу е важно да си обезбедите простор што ќе ве мотивира да бидете продуктивни. Експертите откриваат идеи за уредување на домашната канцеларија…

ШИК КАТЧЕ

 

Вашиот работен простор треба да ве инспирира и да биде одраз на вашиот уникатен карактер, па не плашете се да бидете креативни. Еден од начините да ја збогатите вашата домашна канцеларија е да си набавите впечатлива ламба, која ќе создаде луксузна, но и работна атмосфера.

ДОДАЈТЕ ЗЕЛЕНИЛО

Дајте му живот на вашиот простор – тоа ќе ве мотивира да работите подолго. Собните растенија ќе ви помогнат да се чувствувате смирено и ќе го прочистат воздухот, а освен тоа, изгледаат многу убаво! Одберете интересна саксија и веднаш ќе му дадете нова димензија на работниот простор.

УМЕТНОСТ ШТО МОТИВИРА

Декорирајте ја домашната канцеларија со уметнички слики што ве инспирираат. Тоа ќе ви даде енергија и мотивација за работа. Најдете убави рамки и украсете го ѕидот со мини-галерија.

СОЗДАЈТЕ ХИГЕ

Направете го вашиот работен простор во домот пријатен, но не премногу удобен за да ве фати дремка. Неутралните бои на ѕидовите и подот, во комбинација со природно дрво, растенија и некаква ткаенина, како ќебенца, перници или интересен килим, ќе создадат едноставно, но комфорно катче за работа.

СПОЈ НА СТАРО И НОВО

Не плашете се да украдете украси од другите соби во домот. Спојот на старинско и модерно ќе ја направи домашната канцеларија топла и полна со живот. На пример, можете да искористите стара работна маса, која ќе ја искомбинирате со трендовско столче во впечатлива боја.

ОПТИМИЗИРАЈТЕ ГО ПРОСТОРОТ

Организацијата е клучна – никој не може да работи добро во неуредна домашна канцеларија. Не трошете простор на непотребни листови хартија и дреболии. Искористете го вертикалниот простор, така што ќе поставите полици нагоре кон таванот, а може да закачите и табла за потсетници и белешки. Хаосот никогаш повеќе нема да ви ја попречи работата!

Подготвила: Марија Лукаревска

ФОТО: KatarzynaBialasiewicz/iStock VIA GETTY IMAGES

Внесете шарм во домот со помош на советите на естетот Боро Секуловски
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време