Најубавите комбинации на бои за китење елка: Како божиќното дрво совршено да ви се вклопи во ентериерот

Празнична атмосфера

Внимавајте боите што сте ги одбрале за елката да одговараат на нијансите на ѕидовите во просторијата

Пред да почнете со китење, треба да одредите во кој агол од домот е најдобро да ја сместите елката.

Се препорачува да ја поставите во близина на прозорецот, бидејќи најдобро ќе дојде до израз поради природната светлина во текот на денот. Но ако дневната соба ви е пренатрупана, а ходникот простран, подобра опција би бил ходникот.

Така убаво накитената елка ќе ги поздрави гостите уште на влезот, а дневната соба може да ја украсите на поинаков начин, со свеќи, ламби, топчиња…

Но со кои бои треба да ја накитите елката?

Бојата на украсите треба да одговара на нијансите во просторијата

Откако сте ја сместиле елката на вистинското место, одберете тема што најмногу ви се допаѓа годинава, но внимавајте боите што сте ги одбрале за елката, да одговараат на нијансите на ѕидовите во собата.

Така ќе постигнете складност, додека преголемиот контраст ќе биде кич. Може да одберете црвена, комбинација на златна и бела, виолетова и сребрена или сина, изборот е ваш. Со снежно бела елка најдобро одат сини, виолетови или сребрени украси, додека зелената боја на дрвото ги „трпи“ речиси сите комбинации.

Ако обожавате виолетова, ова се најдобрите комбинации:

виолетова и сребрена

виолетова и бела

виолетова и златна

За љубителите на блескавите нијанси предлагаме:

златна и црвена

златна и бела

придушено златна и сребрена

само златна (различни нијанси на златна)

View this post on Instagram

AND IT’S UP 😍🎄this year as you may have seen from my stories I’ve gone for warmer gold and bronze tones and I’m so so happy with the outcome! Swipe for closer details! I absolutely love the ribbon throughout and tree topper with the bow I’ve added, with the skirt for just £12 from home sense 😍! Most information on where things are from are in my highlights, Let me know what you think? 🙂 . #christmastree #christmasdecor #christmastreedecor #christmastreedecorating #christmastime #christmasinspo #christmastreeinspo #goldchristmastree #interiordesign #interiorandhome #christmaswreath #christmastree🎄 #contempory #classyhomes #classydecor #interior4homes #interiores

A post shared by Emily-Louise (@home_on_ascotway) on

Доколку, пак, сакате елката да ви биде разнобојна, нема да погрешите со:

црвена и бела

бела, сребрена, златна и тиркизна

бела и дрвени детали – рустичен стил

View this post on Instagram

Not sure how this is possible but Christmas is ☝🏼 week away folks!!! That’s 7️⃣ days in case you needed a countdown! 🎄🤶🏼 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I love Christmas, but I think I love the Christmas season more than I love the actual day! Something about a month full of parties, celebrations, Christmas lights, trees, & decorations, movies, coziness, the Christmas spirit, & obviously the cookies & desserts! 🍪 🎉🎄 I’m going to soak in this week as much as I can before it’s gone! As I always love to remind you guys, remember to slow down and enjoy the season! ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #mountainfarmhouse #christmas #christmasfarmhouse #christmasdecor #instahome #homedecor #homedecorating #interiordecor #interiorstyling #interiordecorating #farmhouse #farmstyle #farmhousedecor #christmasdecorating #farmhousestyle #cozyhome #farmhousewithaltitude #ochristmastree #christmastree #rusticchristmastree #mountainchristmas #farmhousechristmas #cozychristmas #holidaydecor #mountaindecor #redandbrownchristmas #christmascountdown #christmaslivingroom

A post shared by Whitney (@farmhousewithaltitude) on

Во која боја вие ја китите елката? Што ви изгледа најелегантно?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време