Кое цвеќе се сади во март? За да ја имате најшарена градина преку лето, засадете ги овие билки!

Цвеќе идеално и за почетниците во градинарството

За разлика од билките што се садат наесен, за да процветаат  напролет, сега е време за садење цвеќе што ќе ја краси вашата градина во текот на летото.

Во март треба да засадите луковици: гладиоли, лилјани и бегонии, кои се лесни за садење, а доколку сакате успешно да пораснат, најдобро е што побрзо да ги засадите.

Нив треба да ги засадите на место каде  што ќе добиваат многу сончева светлина.

Исто така, треба да направите и растојание меѓу садниците.

Гладиолите треба да имаат растојание помеѓу 12-15 см, бегониите 25 сантиметри, а лилјаните 30 сантиметри.

Семето на ноќната фрајла е истотака идеално за садење во текот на март. Оваа билка цвета од почетокот на пролетта, а потоа и цело лето, а многумина ја обожаваат поради својот мирис.

Ноќната фрајла сака светли места и земјиште кое е богато со хумус. Одлична избор е за почетниците во градинарството бидејќи е доста отпорна и не бара некоја посебна нега.

Погледнете како изгледа ова цвеќе:

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време