Најдобрите макарони со сирење: Меки и кремасти тестенини, вистинско задоволство!

Овој оброк го обожаваат и децата и возрасните, па сигурно нема да погрешите.

Состојки:

 • 240 гр макарони, облик по желба
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша рендано сирење (мешавина од сирења, гауда, ементалер, чедар)
 • сол, бибер

Подготовка:

 • Истурете вода за макарони во средна шерпа, посолете ја добро и ставете ја на шпорет да зоврие.
 • Гответе ги макароните онолку минути колку што е наведено на пакувањето.
 • Истурете го млекото во мало тенџере и ставете го да се загрева на шпоретот, додадете пченкарно брашно и измешајте со жица за матење за да ги раскинете грутките.
 • Потоа мешајте го сирењето, мешајте цело време додека смесата не зоврие, сирењето се стопи и добиете мазен сос без грутки.
 • Проверете го вкусот и додадете сол и бибер доколку е потребно.
 • Истурете го подготвениот сос врз сварените тестенини, промешајте и оставете да стои неколку минути, промешајте уште еднаш и послужете.

Прочитајте и: Здрави закуски: Крекери со бадеми, рузмарин и семиња

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време