Кашичка од авокадо и од банана за вашето бебенце

Да се потсетиме: до шест месеци, на вашето бебе не му е потребно ништо друго освен мајчиното млеко (или адаптирано), а по таа возраст почнете со додавање лажичка овошје и житарки (седми месец), зеленчук (осми) и комбинирани (од деветтиот месец).

Еве еден рецепт од овошје што можете да му го приготвите на вашето бебе.

Авокадо и банана

Потребно е:

• 1 помало  авокадо

• 1 банана

• 50 мл мајчино или адаптирано млеко

Приготвување:

Авокадото преполовете го, извадете му ја коската, па со лажичка издлабете го овошјето. Ставете ги во блендер авокадото, бананата и млекото и сето тоа измиксирајте го малку. Оваа лажичка е особено хранлива и здрава. Авокадото содржи многу витамини, минерали и незаситени масти.

Прочитајте и: ЖОЛТО ВАРИВО

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време