Пилав со зеленчук: Едноставен оброк, прсти да излижете!

Вкусно јадење

Ви предлагаме совршен рецепт за пилав што ќе го обожавате

Состојки:
 • 150 г ориз
 • 300 г мешавина од зеленчук по желба
 • 200 г кромид или праз
 • 50 мл маслиново масло
 • 1 коцка за супа
 • сол по вкус
 • бибер по вкус
 • магдонос по вкус
 • куркума и босилек, по желба
Приготвување:
 • Добро измијте го оризот, а зеленчукот исечкајте го ситно.
 • Ситно исечкајте го кромидот и добро пропржете го на масло, потоа додајте морков, па пржете уште 5 минути.
 • Додајте го остатокот од зеленчукот, прелејте го со малку вода и поклопете го да се динста.
 • Кога зеленчукот ќе омекне, зачинете го по вкус.
 • Во огноотпорен сад измешајте го измиениот ориз и динстаниот зеленчук.
 • Сварете бујон од една коцка за супа и 400 мл вода.
 • Сипете ја во огноотпорниот сад, сето тоа убаво измешајте го и печете го пилавот на 220 степени околу 20 минути додека се потпече убаво.
Ручек за целото семејство: Печено пилешко со зеленчук и ориз
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време