Лесен летен оброк што го јакне организмот: Тајландска крем-чорба од печурки и кокос

Изобилува со ароми и заситува

Оваа тајландска топла чорба ги содржи сите состојки неопходни за виталност на организмот во летниот период

Врелите летни денови предизвикуваат зголемено потење, па затоа потребна е редовна хидратација на организмот, но и внесување неопходни витамини и минерали. Сето тоа ќе ви го овозможи оваа тајландска чорба…

Потребни состојки:
  • 4 шолји зеленчук
  • 3 врзопа лимонова трева
  • 30 грама печурки
  • 2 лажички сок од лимон
  • ½ главица кромид
  • лажичка тајландска кари паста
  • 4 шолји вода
Начин на подготовка:

Измешајте ги млекото од кокос, зеленчукот, лимоновата трева и водата и гответе на блага температура 10-15 минути, додека смесата не ја добие аромата на лимоновата трева.

Додајте ги печурките и загревајте уште 5 минути, додека не омекнат. Тргнете ја чорбата од рингла и додајте лимонов сок. Послужете веднаш.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време