За здрав животен стил: Чиа-пудинг со јагоди во чаша

Се' за храна!

Идеален оброк за здрав појадок или десерт

Ако сте љубители на здравиот животен стил, ова е идеален оброк за појадок или десерт за вас. Катерина Шамбевска Спасеновска им го обележа летото на своите сакани со овој рецепт, па посетете го нејзиниот инстаграм-профил @katerina.shambevska или веб-сајтот sezahrana.mk

Состојки:

За чиа-пудингот:

 • 300 мл јогурт
 • 40 г чиа-семе (6 лажици)

За полнење на чашите:

 • 6 лажици пасирани јагоди (8 јагоди/160 г)
 • 20 г мелени бадеми (18-20 бадеми)
 • 6 полни лажици овесни снегулки
 • 4 лажички мед
 • 4 јагоди
 • 10 полни лажици од претходно приготвениот чиа-пудинг

За декорација:

 • 2 јагоди исечени на кругови
 • 2 лажички мелени бадеми
 • 2 лажички кокос
 • ливчиња нане
Приготвување:

1. Потребни состојки

2. Испасирајте ги јагодите и сомелете ги бадемите

3. Додајте по 4 лажици чиа-пудинг во секоја од чашите

4. Декорирајте ги чашите со јагоди, бадеми, кокос и гранче нане

Уживајте во фантастичниот вкус со „Се’ за храна“! На здравје!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време