Ова е најдобрата пита од јаболка: Вкус што не се заборава! (ВИДЕО)

Пробајте!

Ни пристигнаа есенските јаболка, време е да ги искористите

Состојки:

За филот

 • 5 јаболка
 • 100 г шеќер
 • 170 г путер

За тестото

 • 240 мл топло млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 1 кесичка квасец
 • 500 г брашно
 • 2 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 180 г путер
 • 1 шолја кафеав шеќер
 • 2 лажици цимет
Приготвување:

Излупете ги јаболката и исчистете ги од семки, па исечете ги на третинки. Потоа, во тавче карамелизирајте 100 г шеќер, па додајте путер, а потоа и јаболката.

Оставете го сето ова да се крчка 5 минути, па наредете ги јаболката на дното од тркалезна тепсија. Прелејте ги со сокот и оставете ги на страна додека го приготвувате тестото.

Во подлабока чинија сипете топло млеко, па додајте лажица шеќер и квасец. Оставете го квасецот да нарасне, па додајте две изматени јајца, а потоа и брашно и сол.

Сето тоа замесете го во тесто, кое ќе го префрлите на работна површина и добро ќе го замесите. Додајте околу 80 г путер, па месете уште малку. Потоа, расукајте тесто и премачкајте го со остатокот од путерот.

Врз него додајте шеќер со цимет. Исечете го тестото на ленти со ширина од 5 сантиметри, а потоа, лентите една по една виткајте ги во голема топка. Така завитканото тесто, ставете го на јаболката и оставете го околу половина час за да ги впие соковите.

Печете на 180 степени околу 45 минути. Послужете ја питата оладена.

Погледнете го видеото за подетални инструкции…

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време