Леб со ореви и брусница: Нема да можете да му одолеете на ова сочно, меко и слатко тесто!

Неодоливо!

Ова слатко и миризливо тесто ќе стане дел од вашата традиција кога ќе го пробате

Состојки:
  • 4 шолји мешавина од интегрално и бело пченично брашно
  • 1/3 шолја кафеав шеќер
  • 1 лажиче сода бикарбона
  • 1 лажиче морска сол
  • 100 г путер, исечен на коцки
  • 1 јајце
  • 1/2 – 1 шолја млеко (проценете според густината на тестото)
  • 1/4 шолја минерална вода
  • 1 шолја брусница и/или суво грозје
  • 1/4 шолја сечкани ореви
Приготвување:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.

Во голема чинија ставете брашно, шеќер, сода бикарбона, морска сол и добро измешајте, а потоа додајте путер и изгмечете го во брашното. Посебно изматете јајце со млеко и минерална вода и полека додавајте го тоа во сувите состојки, истовремено мешајќи со лажица.

На крај, додајте ги оревите и сувото овошје, замесете тесто, формирајте векна, засечете ја на неколку места со остар нож и печете ја во загреана рерна околу 45 минути.

Добар апетит!

Банана-леб од блендер: Само 4 состојки, а вкусот е вистинска магија!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време