Забрзајте го чекорот!

Совет на денот

Според најновата студија на британскиот национален институт за здравствени истражувања, брзината на чекорењето може да укаже на очекуваната должина на животот: колку е побрз чекорот, толку е поголема веројатноста дека ќе живееме подолго.

Истражувањето ги собрало податоците од речиси половина милион испитаници и дошло до заклучок дека оние што одат побрзо имаат подолг животен век, и тоа во сите категории телесна тежина, од потхранетост до прекумерна дебелина.

Текст: У&З

Фото: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време