Мртва спална соба: Што е тоа?

„Период на суша“

Се појави нов термин, со кој американските психолози ги опишуваат врските во кои нема секс со месеци или, ох!, дури со години – Dead bedroom или „мртва спална соба“.

Дури 51% од испитаниците на возраст од 18 до 65 години потврдиле дека во нивната врска постоел „период на суша“, кој траел до една година, додека, пак, 39% изјавиле дека поминале од една до пет години без да водат љубов!

Сепак, што е најважно во оваа студија? Тоа што се откриени причините за незаинтересираноста на двојките за секс.

Фото: Pixabay

На врвот на листата е стресот на работа, додека, пак, дебелината е на второто место.

Меѓутоа, и двата проблема може да се надминат доколку се надмине ставката што, според честотата, заврши на третото место – недостиг од комуникација! Една од пречките е тоа што двојките, многу често, не забележуваат дека им е потребна помош. Или, едноставно, не сакаат да посетат психотерапевт.

Текст: Б. Стојменовиќ

Фото: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време