Се будите среде ноќ? Еве што треба да направите за да заспиете што е можно побрзо

Корисни совети

Ако се разбудите среде ноќ и безуспешно се обидете да заспиете, сигурни сме дека знаете колку тоа може да биде заморно и фрустрирачки. Но, можеби правите голема грешка што ја прават повеќето луѓе.

Имено, ако останете во кревет откако ќе се разбудите и се обидете насилно да заспиете, експертите велат дека правите голема грешка. Според нив, многу е подобро да станувате од кревет ако сте забележале дека спиењето едноставно не ви доаѓа во очите.

Зошто не треба да бидете будни премногу долго?

Луѓето кои имаат навика да размислуваат за недовршени работи и одговорности што не ги направиле се будат почесто во текот на ноќта. Нездраво е да легнете со куп необјаснети информации и обврски што не сте ги завршиле и ви пречат. Но, без оглед што ве разбудило, ако лежите во кревет повеќе од 30 минути и сè уште не можете да заспиете, експертите препорачуваат да станете од кревет. Иако ова можеби ви звучи чудно, вие ќе заспиете порано ако постапите промислено откако ќе се разбудите среде ноќ.

Што да направите наместо да лежите во кревет?

Ако забележите дека лежењето во кревет не доведува до сон, станете и правете активности што ве смируваат. Ако пиете топол чај, млеко или какао, станете и сварете го вашиот омилен топол напиток. Покрај тоа, можете да се препуштите на смирувачка музика или водена медитација. Експертите велат дека е добро да се бањате во топла бања што ќе ја збогатите со смирувачки есенцијални масла. Она што никогаш не треба да го правите, освен да лежите во темница повеќе од 30 минути, се активности кои ќе ве разбудат и ќе ве држат будни цела ноќ.

Прочитајте и: Експертите советуваат: Никогаш не ја загревајте оваа храна во микробранова печка

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време