Направи сама: Средство за чистење за бања од само три состојки

Средствата без хемикалии секогаш се бараат и се препорачуваат за домови каде поминувате најмногу време, па подолу ви донесуваме рецепт за средство за чистење на бања.

Шантел Мила, млада мајка од Мелбурн, откри на социјалните мрежи како лесно и брзо да направите чистач за бања дома – и ви требаат само три состојки.

Сè што треба да направите е да измешате една чаша топол бел оцет со две лажици детергент за миење садови и четири капки масло од чајно дрво – во едно шише со спреј.

Шантел препорачува прво да го загревате оцетот во микробранова печка неколку секунди бидејќи полесно ќе се вклопи со останатите состојки. Испрскајте ја бањата – кадата или тушот, тоалетната шолја и мијалник – почекајте десет минути и избришете со крпа. Оцетот ќе ги отстрани непријатните мириси и дамки, детергентот ќе ги отстрани нечистотиите, а маслото од чајно дрво спречува формирање мувла.

Прочитајте и: Вашето дете црта на каучот? Без грижа, сѐ што ви треба е лак за коса

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време