Десерт од печени јаболка и бадеми

174

Состојки:

1 кг јаболки излупени и исечени на парчиња

Бадеми (количина по желба), крупно сомелени

Суво грозје (количина по желба)

Приготвување:

Во огноотпорен сад наредете ред јаболка па поросете со бадеми и грозје, потоа повторно јаболки, се додека не ги потрошите.

Најгоре попрскајте со агава сируп и еден ванилин шеќер, малку сол и малку презли. Поклопете и печете на 40 минути на 180 C.

На пола печење отворете и полека измешајте (јаболките ќе пуштат од својот сок па овие кои се на дното од садот треба да се превртат за да дојдат на врвот, а овие од врвот да се најдат на дното во сокот од јаболки).

Сервирајте додека е топло.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време