АЛАРМАНТНО: Бројот на венчавки е најнизок во последниот век

АЛАРМАНТНО: Бројот на венчавки е најнизок во последниот век

SHARE

luksuz-fashion--ona-vencanice-01 (99)Многу млади девојки уште од детството фантазираат за денот кога ќе го облечат белиот фустан и ќе стават блескав дијамантски прстен на раката. Но статистиката покажуваат дека се повеќе жени го одложуваат бракот, дури и во некои случаеви и се откажуваат од него. Просечната возраст на која дамите тргнуваат кон олтарот е 30 години и продолжува да расте.

Во меѓувреме, бројот на свадби е најнизок во последниот век, покажуваат истражувањата. Според статистичките податоци, неколку причини го одложуваат бракот, меѓу нив се и кога жената ја одложува свадбата за најнапред да има успешна кариера, потоа штедењето пари, а трети, пак, го чекаат идеалниот партнер.

venchavkaВо Велика Британија во 2008 година брак склучиле вкупно 232.900 парови. Сексот, заедничкиот соживот и децата се трите главни причини за заеднички живот.

„Жените во моментов се наоѓаат во продавница полна со можности – образование, кариера или патување. За младите девојки пронаоѓањето сопруг не е веќе приоритет“, велат експертите.

НЕМА КОМЕНТАРИ

Оставете Одговор