Вкусна и лесна: бела чорба

Вкусна и лесна: бела чорба

SHARE

corba-sa-mirodjijom

СОСТОЈКИ:

 • 600 г шунка (чадена, домашна)
 • 200 г колбаси
 • 4 варени јајца
 • 2,5 л вода
 • 2 дл павлака
 • 2 лажици брашно
 • сол и црн пипер по вкус
 • 1 мало лажиче рен

 ПРИГОТВУВАЊЕ:

 1. Шунката се мие и се става во лонец со 2,5 литри вода во кој се вари околу еден час на тивок оган.
 2. Шунката се вади и во истата вода се вари колбасот околу 15 минути.
 3. Колбасот се вади и се става покрај шунката.
 4. Во соодветен сад се мати павлаката со 2 лажици брашно и со малку сол, а потоа се истура низ цедилка со постојано мешање во водата во која се вареле шунката и колбасот.
 5. Во чинија се сервираат парчиња шунка и колбас, па варените јајца исечени на 4 дела.
 6. Во супата се става малку рен.

НЕМА КОМЕНТАРИ

Оставете Одговор