ОВА се симптомите по кои ќе знаете дека сте преживеале топлотен удар!

Фото: Getty Images

Високите летни температури веќе се во полн ек, а уште не чекаат неколку топлотни бранови. Затоа, важно е да бидете подготвени и запознаени со најважните упатства за заштита од топлина и сите последици што топлотните бранови можат да ги остават, особено од топлотен удар.

Што е топлотен удар?

Топлинскиот удар (хипертермија) е најтешкиот облик на пореметувања на телото поради продолжено и прекумерно изложување на висока топлина и дисфункција на терморегулаторните механизми. Се манифестира како ненадеен системски воспалителен одговор на организмот.

Разликуваме две форми на топлотен удар – класичен и топлотен удар предизвикан од напор. Класичниот топлотен удар се јавува при продолжена изложеност на топлина, а главно се јавува во летните месеци и кај постарите лица, особено кај оние со ограничена подвижност. Топлотниот удар предизвикан од напор е карактеристичен за здрави и активни луѓе, поконкретно за посебни групи како спортисти, градежни работници или други работници на отворено.

Симптоми на топлотен удар

Црвена и топла кожа

Главоболка

Конфузија

Мускулни грчеви

Гадење

Замор

Раздразливост

Забрзан пулс (отчукувањата на срцето)

Забрзано дишење

Несвестица

Температура на телото над 40°C

Кој е најмногу изложен на ризик?

Хронични пациенти, особено оние кои страдаат од кардиоваскуларни заболувања

Луѓе над 65 години

Деца

Работници на отворено, спортисти, војници…

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време