Кантарионот го намалува чувството на исцрпеност, замор и депресија

Неверојатни придобивки

Лековит ефект на кантарион се припишува на активната состојка хиперицин, кој е одговорен за антиинфламаторното, смирувачко и регенерирачко дејство на растението и на сите негови состојки.

Кантарионот (Hypericum perforatum) е добро познато лековито растение кое често се користи во народната медицина за болести со треска, проблеми со црниот дроб и жолчката.

Сепак, неговото антидепресивно дејство е најдобро истражено. Клиничките испитувања го потврдија влијанието на кантарион врз депресивно расположение и блага до умерена депресија. Антидепресивниот ефект е бавен и промените се забележуваат по две недели.

Кантарионот го намалува чувството на исцрпеност, замор и летаргија. Исто така, помага при неосновани стравови и нарушувања на спиењето. Успешно се користи кај деца и млади луѓе кои имаат потешкотии со спиењето и концентрацијата, а исто така се препорачува за жени во менопауза. Може да се користи како чај или тинктура против депресија. Кантарионот е црвено растително масло добиено со натопување на цветот на растението (Hipericum perforatum) во девствено маслиново или некое друго ладно цедено масло.

Маслото од кантарион се смета за скоро чудесно бидејќи успешно смирува или дури и лечи цела низа симптоми – од кожни проблеми како акни, лузни, изгореници од сонце, преку лесна депресија до гинеколошки нарушувања. Затоа е добро да имате шише квалитетно масло од кантарион во секоја домашна аптека.

Се користи за нега на кожата и косата, и како основа за масажа и за нега и масажа на новороденчиња. Ја обновува кожата и хидрира, ги смирува воспалителните процеси на кожата (прекумерно изложување на сонце, егзема, дерматитис), ги смирува лузните и има антиинфламаторно дејство.

Меѓу другите придобивки, маслото од кантарион ќе ви помогне со уморни стапала по напорниот ден. За масажа подгответе десет милилитри масло од кантарион (околу една лажица), пет капки мента и пет капки вистинска лаванда. Масирајте ја смесата во стапалата по топла бања, легнете и подигнете ги нагоре. Препуштете се на пауза од 30 минути.

За ублажување на симптомите на депресија

Подгответе антидепресивна тинктура од 20 гр свежо исушено цвеќе. Потурете со 100 ml 70 проценти алкохол. Оставете да отстои најмалку една недела и процедете. Два до три пати на ден, земете 20 до 30 капки во половина чаша вода. Третманот треба да трае четири до шест недели, но пред да го користите, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар и професионалец, особено ако имате потешки проблеми со анксиозност.

Во случај на труење со храна или стомачен вирус, ова е храната која може да ви помогне

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време