Истражување на јапонски научници открива: Конзумирање ориз го подобрува спиењето

ФОТО: Shutterstock

Луѓето кои редовно јадат ориз имаат подобар сон, додека оние кои јадат тестенини имаат поголема веројатност да имаат проблеми со спиењето, потврдија јапонските научници.

Одредена храна има корисен ефект врз спиењето, а јапонските научници потврдија дека редовната потрошувачка на големи количини ориз помага при несоница. Храната со висок гликемиски индекс како ориз е богата со аминокиселина триптофан што предизвикува поспаност.

Триптофанот ја зголемува количината на серотонин во мозокот и го промовира производството на мелатонин, хормон за спиење.

Луѓето кои редовно јадат ориз имаат подобар сон, додека оние кои јадат тестенини имаат поголема веројатност да имаат проблеми со спиењето. Нивниот сон често се прекинува и им треба повеќе време да заспијат, додека оние кои јадат ориз спијат подолго и подобро, открило истражување спроведено на 1848 испитаници.

– Храната со висок гликемиски индекс е поврзана со подобар сон, особено подолго времетраење. Истото не важи и за тестенините што го нарушуваат спиењето. Потрошувачката на леб, палачинки или пица немала никакво влијание врз сонот – тврдат научниците.

Прочитајте и: Кантарионот го намалува чувството на исцрпеност, замор и депресија

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време