Едноставни начини за смирување на синдромот на суво око

Пролетта е време на сезонски алергии, но и изложеност на дневно сонце.

Сепак, токму овие алергии можат да предизвикаат сувост и чешање на очите, што воопшто не е пријатно. Бројни алергени, пупки и полен влијаат на сувите очи. Големата концентрација на зрна од полен во воздухот ќе доведе до изразена поленска треска, алергиски ринитис и болести на горниот респираторен тракт. Покрај алергиите, виновник за сувоста на очите може да бидат и низа други причини како што се напрегање на очите, отсјај на екранот, често и долго гледање на екранот, па дури и сув воздух.

4 трикови за смирување на сувите очи

Д-р Рудрани Баник, М.Д., специјалист за очи, ги предлага овие четири совети за закрепнување и смирување на сувите очи:

1. Користете маст за очи – бидете крајно внимателни да не го допирате окото или капакот со врвот на шишето.
2. Зголемете го внесот на омега-3 масни киселини во исхраната – исхраната секако игра голема улога во здравјето на очите. Омега-3 масните киселини особено помагаат да се одржат очите влажни. Овие хранливи материи можете да ги добиете преку одредени додатоци, а кога станува збор за вашата исхрана, задолжително консумирајте мрсна риба, јаткасти плодови, семе од чиа и семе од лен.
3. Користете го правилото 20/20. Колку што алергените ја влошуваат состојбата на очите, гледањето на екранот ги влошува. Д-р Баник го препорачува следново: направете пауза од 20 секунди за секои 20 минути што ќе ги поминете гледајќи на екранот / компјутерот. За тие 20 секунди, затворете ги очите и длабоко вдишете – токму тоа е она што ќе ве врати во сегашниот момент и ќе биде исклучително важно за време на напорниот работен ден.
4. Користете топли облоги пред спиење.

Оптометристот Мери Еленмент советува да го одржувате облога на очите најмалку 10 минути и да го одржувате топла постојано. Направете го ова пред спиење затоа што ќе ви помогне да се опуштите.

Прочитајте и: Направете сами: Природни лекови против ПРОЛЕТНИТЕ АЛЕРГИИ

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време