Научниците развија метод за утврдување на присуство на пластика во човечкото тело!

Ново откритие

Благодарение на технологијата, ќе биде можно да се утврди дали пластичните остатоци се присутни во човечкото тело, целта е да се утврди како пластиката влијае на здравјето на луѓето.

Процесот на утврдување на пластични честички во телото е многу тежок. Ова е случај и при обидот да се утврди дали честичките се присутни во воздухот, пишува британскиот весник „Гардијан“.

Сепак, истражувачите откриле дека е можно да се открие присуство на такви честички во белите дробови, црниот дроб или бубрезите. Ова го постигнале научниците од Американското здружение за хемија користејќи техника за која велат дека треба да биде достапна за други истражувачи.

„Би било наивно да се мисли дека пластиката е насекаде околу нас, но не и во нас. Сега нудиме платформа за истражување што ќе им овозможи на нас и другите да ги видиме невидливите – многу ситни остатоци од пластика невидливи за голо око. Малите честички можат да бидат здравствен ризик“, предупреди Ролф Халден од Универзитетот во Аризона.

Развиениот метод овозможува идентификација на присуство на различни видови пластика, а меѓу нив е и оној што се користи за производство на шишиња. Истражувачите откриле и бисфенол А, хемикалија која се користи за правење пластика, во 47 примероци.

За Варун Келкар, исто така истражувач на споменатиот универзитет, загрижувачко е што има такви супстанции во организмот, без да се знае точно какво е нивното влијание врз здравјето на луѓето. Студиите за животни покажаа дека постои врска помеѓу нивната изложеност на пластика и неплодност, воспаление и карцином.

Истражувачите сега ги анализираат ткивата во кои се акумулирале пластичните честички. Претходното истражување покажа дека луѓето консумираат 50.000 пластични честички годишно со консумирање храна и со дишење. Тој број е најголем во Лондон. Одамна е познато дека пластичните штети на морските суштества и дека пластичните честички се присутни во срцето и човечкиот мозок, а исто така се поврзани со карциномот на мозокот.

Прочитајте и: Аронија: Бобинка за здравје што треба да ја вклучите во менито

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време