Рутината за нега на кожата треба да се прилагоди на високите температури: Еве неколку совети

Совети од експерти

Исто како облеката, нашата козметика има потреба од преуредување со денови со повеќе сонце, а покрај заштитниот фактор, фокусот е на полесните креми и хидратантните текстури кои нема да ја оптоваруваат кожата.

Стандардната рутина за нега се менува според месеците, така што повеќе сонце значи полесни креми. Имено, новата рутина значи дека тешките, мрсни креми „одат на одмор“, а освежувачките формули доаѓаат до израз.

„Вашата кожа бара различни работи во текот на летото кога влажноста е поголема, а сонцето е посилно“, забележува Дерматологот од Њујорк Рејчел Назаријан.

Таа предлага формули со состојки како што се хијалуронска киселина и вода за лице што можеме да ги примениме во текот на денот.

Покрај тоа, клучен фактор во летната и пролетната нега на високи температури е серумот, концентрирана формула која содржи навлажнувачки состојки.

Кремите со заштитен фактор се важни, но подеднакво, забележува дерматологот, важно е да ја наградите кожата со лесни креми кои брзо ќе го апсорбираат површинскиот слој. Само таквата кожа е подготвена за сите дневни предизвици при високи температури.

Ситниот сјај на лицето ќе ни даде и ексфолирачка формула со АХА и БХА киселини, но можеме да ги користиме само во вечерните часови, а во текот на денот да ја заштитиме кожата со крем со заштитен фактор. Кремите збогатени со витамин Ц, кои дури и надвор од тен, се исто така одговорни за зрачен тен.

Посебна грижа треба да се посвети на кожата околу очите бидејќи е крајно чувствителна на тоа место и, без доволно влага, ќе открие предвремени брчки.

Минимална рутина која вклучува крем со висок процент на хидратација, АХА пилинг и крем за очи, заедно со класична дневна формула со заштитен фактор, е препораката на експертот. Кожата ќе биде благодарна за доволно влага, но хидратацијата однатре и консумацијата на вода се исто така важни, особено во топлите денови.

Прочитајте и: Ова е правилниот редослед на нанесување шминка: Научете да се шминкате како професионалец!

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време