Потсетување за убавина: Добрата подготовка е клучот за сјаен изглед

Ако се прашувате која е тајната на сите оние блескави погледи на познатите дами, шминкерите ќе ви одговорат дека сè е во добра подготовка.

1. Може да ги нанесете најдобрите серуми и креми на вашето лице, но ако претходно не сте го исчистиле темелно, ништо од тоа нема да се апсорбира. Во зависност од видот на кожата, изберете соодветно средство за чистење на лицето, без разлика дали е на база на масло или вода, во форма на гел или пена. Лицето е чисто само кога ставате влажно памучно топче, да речеме, натопено во лосион, на лицето и останува бело.

2. Пилинг на мртви клетки на кожата сѐ повеќе се нарекува ексфолијација, што сака да го потенцира фактот дека станува збор за многу нежен процес, а не агресивен напад на лицето. Таков нежен пилинг се советува два до три пати неделно. Како и во случај на редовно чистење на лицето, целта е да се забрза пенетрацијата на активните состојки во кожата и да се избегне акумулација на производи на површината.

3. Постојат хранливи и хидрантни маски, но и такви кои функционираат како пилинг. За најдобри резултати, нанесете ги наизменично два до три пати неделно. Во текот на денот, можете дополнително да ја освежите кожата со прскање на лицето со еден од многуте спрејови на термална вода.

4. Пред да нанесете серуми, кои содржат активни состојки во многу поголема концентрација од кремите, ја олеснете ја нивната апсорпција. Есенцијата, уште една новина од Далечниот исток, која станува сè попопуларна на Западот, е од голема помош во тоа. Есенциите се еден вид хибрид помеѓу лосион и серум. Нивната вискозност е поголема од онаа на лосионот, но пониска од серумот, така што тие полесно се апсорбираат во кожата и ја подготвуваат за континуирана нега.

5. Само сега кожата на лицето е добро подготвена за нанесување хидратантен крем. Ако мислите дека ова е претерување, ве потсетуваме на Јужнокорејките, кралици на сјајна кожа на кои може да им се заблагодариме за слоевита примена на производи за неаг. Пред дури и да стигнат до пудрата, прво нанесуваат десетина производи. На пример, после хидратантна крема ставаат крем со заштитен фактор, па дури потоа преминуваат на подлога за шминка, течна пудра, коректор.

Прочитајте и: По летните месеци: Краток водич за убавина за нега на кожата

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време