По летните месеци: Краток водич за убавина за нега на кожата

По летните месеци, многу е важно правилно да се грижите за вашата кожа за да ја одржувате подеднакво убава и чиста.

Затоа ви донесовме краток водич за убавина како да направите вашата кожа да свети дури и во мрачните студени денови што следат:

Зошто не можете едноставно да се миете со сапун?

Зошто да не? Можете. Само не со сапунот што сите обично го купуваме, туку со посебен, по можност природен. Секој сапун не се вклопува во ова правило – после повеќето постои чувство на затегнатост и сувост. Сапунот содржи алкали, кој ги уништува липидите на кожата, што доведува до постепено дехидрирање и, како резултат, пилинг. Покрај тоа, кожата ја губи својата природна одбрана и станува ранлива и на бактериите и на слободните радикали. Козметиката за миење на лицето исто така не е „ангел“. Тие содржат емулгатори, кои исто така го уништуваат липидниот слој на кожата. Но, не е добро да не се миете со ништо. Бидејќи воздухот е заситен со издувни гасови, оваа хемиска нечистотија се таложи на кожата и се распаѓа побрзо од кој било сапун. Најдоброто решение се чини е да се избере помалото зло.

Како да изберете производи за правилно чистење врз основа на видот и состојбата на кожата?

Сите производи за миење лице имаат етикета за типот на кожата. Но, тука треба да обрнете внимание не само на видот на кожата, туку и на нејзината состојба. Многу луѓе сметаат дека нивната кожа е нормална, но се менува со возраста. Најчесто, кожата се влошува како резултат на неправилна нега. На ова влијае и годишното време и здравствениот статус. Во зима, дури и нормалната кожа може да стане сува, а во лето мрсна. Недостаток на сон и преголема работа ја прават кожата сува, чувствителна и влажна. За да избегнете грешки, внимавајте на кожата. Доколку е потребно, користете два производи истовремено во различни области. Кожата ќе ви каже што ѝ треба. На пример, ако кожата отече малку при нанесување на производот и не се појави црвенило, користете средство за смирување за чувствителна кожа, на пример, млеко за чистење. Ако мозолчиња се појават на сува кожа, обидете се со навлажнувачи за нормална до сува кожа за да спречите несовршености. И, ако вашата кожа е сјајна, навлажнете ја добро, почнувајќи со средство за чистење. Колку повеќе влага во кожата, толку помалку сјај на нејзината површина.

Дали некои средства за чистење на лицето се навистина безбедни?

Контроверзна препорака – „не бара измивање“. Покрај мицелите, средството за чистење содржи и други состојки кои, доколку се постојано присутни на површината на кожата, можат да предизвикаат сувост, иритација и црвенило. Козметолозите и дерматолозите препорачуваат да се исплакне кој било чистач за да се избегнат можните несакани ефекти.

Прочитајте и: Трикови за убавина за сочни и меки усни

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време