Оваа помалку позната киселина ја прави кожата поздрава и го одложува појавувањето на брчки

Светот на „анти-ејџ“ козметика ги има своите омилени киселини, а меѓу ѕвездите неодамна се појави ферулна киселина, која ги забавува знаците на стареење, настанува од растителни извори.

Областа на моќни антиоксиданти има уште еден фаворит, а тоа е ферулна киселина, која се добива од растенијата. Таа е дел од формулите кои имаат за цел рамномерност на тенот и против предвремено појавување на брчки и други неправилности на кожата на лицето.

Ферулната киселина го забавува појавувањето на знаци на стареење на кожата во сите области.

Често се наоѓа во формула со витамин Ц, што е нестабилен сам по себе, а неговата стабилност се подобрува со ферулна киселина. Оваа иновативна билна состојка „се дружи“ и со ресвератрол, кој се добива од грозје и е одамна познат во областа на козметиката против стареење.

– Ферулинската киселина делува одлично во текот на денот, под крем со заштитен фактор и ја зајакнува неговата ефикасност, а одлична е и во форма на серум – изјави лондонската козметичарка Лиза Харис.

Прочитајте и: Потсетување за убавина: Добрата подготовка е клучот за сјаен изглед

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време