Отстранете ги акните на лицето со оваа домашна паста

Природни состојки

Никој не сака кога случајно ќе се појават акни. Затоа, проблемот со акните што се појавуваат преку ноќ ќе го реши оваа паста што можете да ја направите дома.

Акните можат да бидат предизвикани од еден вид хормонална нерамнотежа или ако не го миете редовно лицето. Но, наместо да се грижите за тоа како и кога ќе се појават, пробајте го овој ефикасен трик што го решава вашиот проблем со ненадејни акни.

Оваа домашна паста, кога ќе се нанесе и остави преку ноќ, може да помогне да се отстранат.

Работи што ќе ви требаат:

  • Една третина чаша брашно од леблебија
  • Зелен чај во прав – две лажички
  • Куркума во прав – една лажица
  • Ориз во прав – една третина од чашата

Метод:

Прво земете сад и измешајте брашно од леблебија и прав од зелен чај. Потоа додадете куркума и ориз во него и добро измешајте. Додадете малку розова вода за добро да ги измешате прашоците заедно. Чувајте ја смесата во херметички затворен сад за да ја задржите влагата.

Вечерта, земете малку од смесата, додадете повеќе розова вода доколку е потребно и нанесете ја пастата на погодените области на лицето. Оставете ја пастата преку ноќ и измијте ја со ладна вода наутро, како дел од вашата утринска рутина за нега на кожата.

Прочитајте и: Дали навистина постојат разлики помеѓу дневните и ноќните креми и дали ви требаат и двете?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време