Дали навистина постојат разлики помеѓу дневните и ноќните креми и дали ви требаат и двете?

Совети од експерти

Многу луѓе сметаат дека користењето на истиот крем за ден и ноќ е совршено решение за заштеда, но според експертите за нега на лице, тоа не е најпаметно решение, особено ако имате над 30 години, имате сува или мрсна кожа.

Зошто ви требаат два крема за нега на лице – ноќен крем и дневен крем? Германската козметичарка Сузана Детлефс тврди дека нивната употреба е поврзана со биоритам на кожата.

Иако многумина сметаат дека користењето на истиот крем за ден и ноќ е совршено решение за заштеда, експертите предупредуваат дека станува збор за различни состојки.

Добар дневен крем содржи заштита од штетни ултравиолетови зраци и ја штити кожата од ефектите на загадувачите на животната средина, а исто така може да се користи како основа за шминка.

„Крем што се нанесува на дневна основа обично содржи антиоксиданти кои ја штитат кожата од слободните радикали и ги зачувуваат липидите кои се неопходни за да го изгради својот одбранбен систем“, вели Детлефс.

Кремот, кој се нанесува на кожата ноќе, овозможува обновување на кожата и ја „поправа“ штетата предизвикана при дневно изложување на загадувачи на животната средина.

Ноќната нега секогаш мора да биде повеќе хидратантна

Ноќниот крем има малку побогата текстура од дневниот, но не мора. Има ефект против стареење кој стимулира обновување на клетките, ја враќа еластичноста и ја намалува појавата на брчки. Ноќните кремови ја хранат кожата на лицето, ја хидрираат, промовираат формирање колаген, ја подобруваат циркулацијата, ја измазнуваат кожата, ги обновуваат клетките и ја прават помека.

Во текот на ноќта, кожата е подготвена за закрепнување и хидратација, а со зајакнување на заштитниот слој на кожата, кремот што се нанесува пред спиење има голема долгорочна корист за порите на лицето. Но, ако се нанесува во текот на денот може да создаде впечаток на мрсна кожа.

Кожата на лицето има различни функции дење и ноќе. Во текот на денот, тој вложува повеќе енергија во заштита од стрес и други штетни фактори, поради што дневниот крем ја зголемува еластичноста на кожата. Пред да го нанесете кремот за ноќна нега, клучно е темелно да ги отстраните сите нечистотии и шминка од лицето. Само така, ноќниот крем може ефективно да делува.

Прочитајте и: Можете да имате помеки и полни усни без никаков трошок, користејќи производи што ги имате дома

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време