Мед на врвот на листата на добри состојки за убавината на кожата

Различни производи и препарати се користат за убавина и нега на кожата, а она што е познато уште од античко време е улогата на медот во негата.

Имено, сите знаеме дека постои легенда која вели дека славниот владетел Клеопатра, позната по својата убавина, се капела во бањи со мед и млеко, додека античките Грци го прогласувале медот за „нектар на боговите“ и верувале дека токму тој ги направил бесмртни.

Медот ја подобрува апсорпцијата на одредени материи во организмот (лекови, минерали и сл.), А како резултат на антиоксиданси делува како детоксицирачко средство за целото тело. Покрај тоа, познато е дека овој пчелен производ има одлични навлажнувачки својства и затоа е честа состојка во креми и лосиони, најчесто за нега на чувствителна и нежна кожа, бидејќи медот делува многу благотворно и не предизвикува иритација.

Постојат голем број важни факти кои го ставаат медот на врвот на употребливоста во козметиката, а еден од најважните е што го стимулира производството на АХА киселини, кои се основа на многу креми и препарати. Алфа-хидрокси киселините ја хидрираат кожата и ја охрабруваат да се регенерира ослободувајќи се од мртвите клетки и создавајќи нови. Медот е одличен и како средство за дезинфекција, затоа се препорачува за нега на проблематична, односно кожа склона кон акни.

Направи сама: Маска за нечиста кожа

  • една кесичка квасец
  • неколку капки лимон
  • две до три капки млеко
  • една лажичка мед

Добро измешајте ги сите состојки и нанесете ја смесата на лицето и држете ја петнаесетина минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода и избришете ја кожата тапкајќи со крпа, не тријте.

Прочитајте и: Ниеден скап крем за лице нама да биде ефикасен ако ги правите овие 4 грешки: Еве зошто не делуваат!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време