Вечен тренд: Сјај во косата

Нашите експерти ве советуваат како да ја заштитите косата и да обликувате фризура, без разлика на нејзината „комплицираност“.

Права коса

1 Подготовка На косата нанесете мало количество серум или гел за исправување. Препаратот втријте го во малку засушена коса, а потоа исчешлајте ја. Ако имате тенко влакно, употребувајте спреј наместо серум или гел.

2 Сушење Клучна работа за создавање сјај е примена на фен со додатокот што го стеснува млазот топол воздух и на тој начин го заштитува влакното. Навиткајте перче коса со тркалезна четка и насочете го топлиот воздух кон надолу.

3 Исправување Топлината што ја емитува керамичка преса ќе предизвика сјај на вашата коса. Прво на косата нанесете спреј за заштита од топлината, а потоа со пресата исправувајте помали перчиња.

Кадрава коса

1 „Туткање“ За сјај на овој тип коса потребно е да се спречи создавањето електрицитет и на изгледот „метла“. Нанесете мало количество крем за коса, кој ќе ѝ обезбеди влага. Втријте го во влажна коса.

2 Сушење На фенот поставете дифузер, наведнете ја главата настрана и сушете на највисока температура. Фенот држете го под косата, а нејзините краеви во рацете, и нежно кревајте ги за време на сушењето.

3 Обликување За поголемо прекршување на светлината, кутикулата на влакната затворете ја со фигаро. Секое перче испрскајте го со спреј за заштита од топлина и навиткајте го околу керамичка преса (фигаро).

Текст: Убавина и здравје

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време