100 движења со четката низ косата – дали ќе ја направат поубава?

Дали има ефект или е само мит?

Дали знаевте дека царицата Сиси имала еден трик за коса за кој се верува дека обезбедува убава и густа коса? Тајната на нејзината моќна коса беше следна – таа ја четкаше косата 100 пати на ден! Поточно, тоа го правеа други за неа, но дали е помалку важно? Дали треба да се примени овој трик или сето тоа е само мит?

Стилистите за коса се убедени дека честото четкање придонесува не само за косата, туку и за скалпот и коренот на косата.

Предности на 100 движења со четка низ косата:

 • Површината на косата е измазнета, така што светлината подобро се рефлектира и косата сјае
 • Циркулацијата на скалпот е стимулирана и фоликулите на косата подобро се снабдуваат со важни хранливи материи
 • Себумот од кожата се дистрибуира – маснотиите што ги создава телото се совршени за нега на косата – не се суши брзо и косата е некако помазна
 • Скалпот се ослободува од првут и нечистотија и може да дише подобро
 • Скалпот е помалку мрсен, бидејќи себумот се дистрибуира низ целата коса. Затоа, косата може поретко да се мие
 • Четкањето има сличен ефект како и масажата – смирувачки!
 • Го стимулира растот на косата и го намалува малото опаѓање на косата
 • Проблемите со првут се намалуваат

Накратко: четкањето на косата е како пилинг на скалпот и природната маст е донесена на врвот на косата, што е многу добро за првут.

При четкање, треба да обрнете внимание на следново:

 1. Не мора да ја четкате косата 100 пати.
 2. Четката мора да се повлече по целата должина на косата.
 3. Не користете четки изработени од тврда пластика или метал. Наместо тоа, користете природен дрвен чешел или четка.

Прочитаје и: Од 1986 година носела иста фризура и гардероба: Сега одлучила тоа да го промени – погледнете како изгледа! (ВИДЕО)

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време