Водич за родители: Кога и колку е правилно да се даде џепарлак на дете

Кога е вистинското време за џепарлак и како да го научите вашето дете на финансиски вредности?

Давањето џепарлак е вредна алатка затоа што му овозможува на детето да научи важни финансиски лекции, како на пример како да управува со своите пари и разликата помеѓу желбите и потребите.

– Главната предност на џепарлакот е тоа што ги воведува децата во финансиски концепти. Тоа е еден од најлесните начини да го научите вашето дете како да штеди – вели Дајан Мораис, експерт за финансии.

Плаќање за извршување обврски, да или не?

Студија на американската компанија „Т. Роу Прајс“ покажа дека 83 проценти од родителите, кои на своите деца им даваат џепарлак, веруваат дека треба да ги заработат со извршување обврски. Тие веруваат дека децата на тој начин ја разбираат директната корелација помеѓу напорот и парите. Тие велат дека на овој начин ги подготвуваат децата за реалниот свет во кој ќе треба да заработат пари. Сепак, многу експерти не се согласуваат, истакнувајќи дека детето може да одлучи дека не се потребни пари и затоа не гледа смисла во извршувањето на работата. Друг аргумент против давање џепарлак за извршување обврски е дека придонесот кон домаќинството, како што е отстранување ѓубре или редење облека, е едноставно инхерентна обврска на семејството. И двата пристапи имаат предности и недостатоци, и на крајот, одлуката зависи од вас.

Колку пари се доволни и кога да се започне да се даваат?

Нема тешко и брзо правило, но дефинитивно не претерувајте. Исто така, нема правилен или погрешен одговор на прашањето кога да започнете да им давате џепарлак на децата. Рона Либер, експерт за финансии, вели дека тоа може да биде кога децата ќе научат да бројат и ќе започнат да поставуваат прашања за пари и колку чини нешто.

Како да направите план за давање џепарлак?

Еден пристап е да се дава џепарлак за извршување задачи. Како што веќе рековме, вредноста на овој пристап е тоа што тој воведува поим за наградување на работната етика. Друг пристап е да му дадете на вашето дете одредена сума секоја недела, без оглед на извршувањето на работите во домаќинството. Предноста на овој пристап е едноставноста. Постои и размена помеѓу овие два пристапа, а тоа е да му дадете одредено додаток на вашето дете и да му понудите можност да заработи повеќе ако работи домашни работи.

Прочитајте и: Истражување: Семејствата со четири или повеќе деца се најсреќни и најзадоволни

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време