Што е млеко од банана и дали е здраво?

Покрај бадем, соја, овесна … има и млеко од банана, кое често е омилен пијалак кај спортистите – но дали може редовно да се пие?

Списокот на алтернативни пијалаци кои го заменуваат млекото расте, до степен до кој би можеле да пробате нешто ново секоја недела и целосно да заборавите дали веќе сте пробале нешто. Сè почесто се споменува еден пијалак, а тоа е млеко од банана, кое лесно се подготвува дома – додавате само една чаша вода во една банана! Ако ви се допаѓа вкусот на бананите, оваа идеја сигурно ќе ви се допадне, но со оглед на тоа што често се дискутира дали бананите треба да се јадат често поради нивната калорична содржина, се поставува истото прашање со оваа алтернатива на млекото – дали е можеби поблиску до просечно смути? А не нешто што се додава на кафе и разни јадења?

Благодарение на бананите, овој пијалак е богат со влакна, витамин Е, калиум, калциум, магнезиум, витамин Б6 и есенцијални протеини. Исто така, тој е богат со пректин, поради што имаме чувство на ситост и квалитетни јаглехидрати, поради што тие се омилена храна после тренинг. Имено, ваквите јаглехидрати брзо ја враќаат потребната количина гликоген во организмот, што помага да се обноват мускулните клетки. Но, дали е тоа доволно за да се замени бадемово, соја или кокосово млеко?

Кога се разгледува содржината на протеини во кое било растително млеко, соиното млеко е сè уште горе, а тежи дури 8 грама по чаша. Млекото од банана нема да го освои првото место дури и во однос на најголемата количина на влакна, но нуди некои клучни макро и микроелементи потребни за одржување на здравјето. Значи, ако се обидувате да одлучите дали да користите млеко од банана наместо бадемово или соја млеко, вкусот треба да биде вашиот фактор што одлучува.

Ако некогаш сте за слатки, понекогаш додајте млеко од банана наместо бадемово во сад со овесна каша. Кога копнеете по слатко кафе, но не сакате да консумирате шеќер, додадете малку млеко од банана. Само бидете свесни што недостасува нутритивно, како што е протеинот, и продолжете да ги користите вообичаените замени за млеко.

Прочитајте и: 4 пијалаци со чија помош ќе се ослободите од надуеност

 

ФОТО: Shutterstock

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време