Што значи зборот НЕ за вашите деца

Иако сакате, не смеете да му дозволите на детето сè што бара, затоа што со отфрлање на некои каприци на детето, го учите важни работи во животот.

Важно е детето да слуша НЕ за некои работи, со цел да му помогне да се развие на вистински начин и да прерасне во подобра личност, свесно дека не е сè на чинијата.

Еве зошто е добра идеја да му кажете НЕ на вашето дете на моменти:

Тие ќе научат да бидат трпеливи

Многу научници веруваат дека стрпливоста е всушност клучниот чекор кон успехот. На ова можеме да ги научиме децата уште од рана возраст. Ако набрзина добијат сè што сакаат, нема да имаат чувство дека подоцна во животот нема сè да се сервира на послужавник. Многу често, тие ќе имаат премногу големи очекувања од сè, па ќе бидат разочарани подоцна кога ќе сфатат дека работите не работат толку лесно како со мама и тато.

Ќе ги научите на дисциплина

Не е вистинскиот начин да се постават ограничувања на детето. Така, учи дека треба да се почитуваат ограничувањата и дека ќе има последици доколку ги прекрши. Така тие стануваат одговорни за своите постапки. Сепак, треба да знаете една работа. Не е поентата само да се каже не, не, не. Важно е да му дадете причина на детето зошто е тоа така.

Тоа им помага да изградат самодоверба

Самодовербата е важна во сите сегменти од животот. Не се гради така што цело време му кажувате на детето дека е добро во сè. Треба да го охрабрите да ги постигне посакуваните цели. Можеби е разочарано и тажно на почетокот, но ќе ја видите таа среќа и гордост кога ќе успее да го постигне само она што го сакаше.

Тие ќе научат да прават разлика помеѓу она што го сакаат и она што им треба

Не смеете да се откажувате од вашата одлука ако детето плаче и вреска. Децата обично почнуваат да плачат или хистерикуваат ако не им го дадете она што го бараат. Не се откажувајте. Ако го сторите тоа, ќе им покажете дека дисциплина не постои и дека е потребен мал гнев за да се постигне целта. Би било добро да разговарате со детето, да слушате зошто тој го сака она што го сака. Можеби е всушност многу разумно и е сосема во ред ако се премислите по разговорот и квалитетните објаснувања.

Постојат многу начини да се каже не, без да звучи тоа така

Децата ќе станат отпорни на зборот „не“. Тие нема да го слушаат. Обидете се да го замените со друга фраза и објаснете зошто не може да го добие она што го сака сега. Ако побара да јаде слатки, немојте само да кажете „не“, туку понудете му поздрав десерт, со образложение дека ќе има убави заби и здрав стомак.

Психолозите секогаш предупредуваат дека кога одбивате дете, никогаш не користете лут тон. Децата секогаш ќе претпочитаат да се покоруваат на некој што им се обраќа учтиво, отколку кога ќе им биде дадена команда.

Прочитајте и: Бебето постојано ги соблекува чорапите? Не грижете се, има причина за тоа

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време