Бебето постојано ги соблекува чорапите? Не грижете се, има причина за тоа

Скоро секое дете најмногу ужива босо, па затоа одвреме-навреме ја користи можноста да ги соблече чорапите. Но, тоа не треба да ве загрижува, особено ако го прави во топол дом, бидејќи босното одење има многу предности за децата …

Ако ситуацијата го дозволува тоа, нека одат. Одењето бос има многу придобивки за здравјето на вашето дете. Со цел ногата на бебето да се развие правилно, босото одење е одлично за бебето.

– Детето ќе падне помалку додека учи да оди. Важно е тие да го чувствуваат подот што е можно подобро, и ова ќе им помогне во рамнотежата и координацијата.

– Тие ќе бидат посвесни за просторот во кој се наоѓаат. Ова се нарекува проприоцепција. Важна е за мозокот затоа што му помага во координација, држење на телото, свесност за телото.

– Кога оди, детето ќе има подобро држење на телото.

– Одење бос го стимулира моторниот развој на бебето. Ова вклучува одење по скалите, скокање, трчање, качување.

– На овој начин, бебето ги зајакнува стапалата и потколениците кога стои или оди.

Се разбира, не дозволувајте вашето бебе да оди босо ако е ладно или несоодветно.

Прочитајте и: 8 причини зошто вашето дете не сака да ве слуша: Сменете ја перспективата

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време