Повеќе секс е подобро, но колку навистина ни треба за среќна врска?

Истражување открива

Дали сексот има неограничен ефект врз стресот или има доза во која е доволен, прашале научниците од Универзитетот во Торонто кои откриле дека има добра доза за квалитетна врска.

Луѓето се генерално посреќни во врска каде сексот е важен и неопходен дел, но претходните истражувања не кажуваат колку секс е потребен за да се чувствувате задоволни и поврзани.

Дали сексот има неограничено влијание врз стресот или има доза во која е доволен, прашаа научниците од Универзитетот во Торонто кои открија точно колку секс е потребен за среќа во долга врска или брак.

Според 23-годишно истражување спроведено на дури 25.000 луѓе, идеално е да водите љубов еднаш неделно. Точно е дека повеќе секс дефинитивно не е лошо, но во подолгите врски и бракови нивото на среќа останува исто ако е еден или повеќе пати неделно, а проблемот е ако е помалку од тоа.

– Добар потсетник за паровите е да не чувствуваат притисок дека сексот треба да биде секој или секој втор ден. Сепак, не треба да се занемари и да не се работи на тој дел од врската, и еднаш неделно тој ќе го задржи нивото на интимност и страст – вели водачот на студијата, Ејми Муиз.

Таа додава дека оваа количина на секс не се однесува на нови парови, кои имаат тенденција да имаат секс почесто.

Прочитајте и: Сексуален терапевт советува како да станете подобар љубовник

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време