Ниту вие ниту вашиот партнер не преземате иницијатива во сексот? Овие совети би можеле да помогнат

Фото: Getty Images

Веруваме дека насловот ве заинтригира и дека всушност почнавте да размислувате – кој презема поголема контрола во креветот, вие или вашиот партнер?

Сера Дејсах, сексуален едукатор и сопственик на сексуалната продавница „Рано во кревет“, вели дека привлечноста кон партнерот што ја презема контролата може во голема мера да се поврзе со иницијативата. Кога партнерот иницира секс, тоа значи дека го привлекувате и дека ве сака на сексуален начин. Исто така, таа ја гради самодовербата кај вас и го прави сексот послободен затоа што потврдувате дека сте предмет на нечија желба.

Истражувањето на споменатата веб-продавница покажа дека жените претпочитаат кога мажите преземаат иницијатива и контрола за време на сексот. Сепак, треба да се повтори дека согласноста во сите фази на сексот, а особено кога едниот партнер е во позиција на контрола или моќ – е апсолутно неопходна, бидејќи некои работи за некои може да бидат прифатливи и привлечни, додека за други не.

Само иницирање секс е еден од најчестите примери за преземање контрола во спалната соба, а тоа може да вклучува работи како давање насоки, промена на пози, воведување нови секс играчки, истражување нови места за секс. Тука комуникацијата е од клучно значење за да се направи двете страни да се чувствуваат удобно и безбедно во текот на сексуалниот чин.

Дејсах дава одлични совети да ја одржите динамиката на сексот исполнета, без разлика кој го иницира.

  • Размислете како ја дефинирате контролата: често луѓето мислат дека преземањето контрола значи дека партнерот се откажува од секоја контрола и е пасивен. Но, контролата исто така може да се изрази ако некој од вас донесе предлози или одлучува за тоа какви сексуални активности ќе вклучат. Повеќето луѓе сакаат партнер кој иницира нешто затоа што сака да се чувствува посакувано, но тоа не значи дека вие сами не можете да започнете нешто онака како што ви одговара.
  • Комуницирајте: ако не зборувате за она што го сакате во кревет, може да се најдете во ситуација кога никој од вас не прави ништо. Комуникацијата е клучна за изразување на она што ве возбудува, но и за да бидете сигурни дека и двајцата се чувствувате безбедни и слушани. Ако ви е тешко да зборувате на оваа тема, има многу одлични игри со карти или секс-коцки – така што играта ја презема контролата и вие се забавувате!
  • Вклучете ја имагинацијата: потпирањето на сексуалните фантазии може да ви помогне да пронајдете нова инспирација за да ја преземете контролата. Фантазијата понекогаш е само богатство во главата што едвај чека да се отклучи. Не се срамете пред партнерот, туку отворено искажете ги своите фантазии за да уживате во сексот потполно отворено.

Прочитајте и: 5 клучни работи за најстрасниот секс досега

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време