Салата со грилувано халуми-сирење и јагоди

Совршен спој на неспоивото

Ако сакате да експериментирате во кујната, пронајдете инспирација во денешниот рецепт.

Состојки:

микс на зелена салата по избор, три парчиња халуми-сирење, 50 г јагоди, семки од тиква, лен и сончоглед, две лажици маслиново масло, лажиче бел вински оцет, лажиче мед

Приготвување: направете сос од маслиновото масло, медот и оцетот и со него прелијте ја зелената салата. Врз салатата сервирајте го грилуваното халуми-сирење и додајте сечкани јагоди и друго сезонско овошје по желба – малини, боровинки (кои се согласуваат одлично со сирењето).

Со салатата можете да послужите и двопек потпечен на путер со додавање песто-сос.

На крај, посипете ја салатата со семки од тиква, лен и сончоглед.

 

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време