Ова совршено „залаче“ наскоро ќе ви стане омилениот појадок (РЕЦЕПТ)

Сендвич со авокадо

Авокадо-појадокот со тост лепче конечно доби совршена „надградба“. Благодарение на изненадувачки вкусната комбинација од банана и авокадо, јадењето има совршена рамнотежа меѓу сладок и солен вкус. Кога ќе го загризете, тој е мазен однадвор, мек однатре, а крцкав!

„Специјалитет“ од авокадо со банана и рендан лимон

Состојки за 2 сендвича:

2 парчиња пченкарен или ‘ржен леб

1 средна банана, исечкана

1 лажица рендан лимон, плус 2 лажици сок од лимон

толчен црвен пипер

1 до 2 лажици мед

 

Приготвување:

Тостирајте го лебот додека прими златна боја на едната страна.

Распоредете врз него растопено пире од авокадо.

Врз него наредете парчиња банана и авокадо.

Посипете со рендана кора од лимон и додајте прстофат толчено пиперче. Премачкајте со мед и послужете.

Текст: „Добра храна“

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време