Пилешки лазањи со лук: Моќно јадење за зимските денови! (ВИДЕО)

Калорично!

Ако ви е доста од здрави јадења и сакате да се најадете како човек, овој рецепт е за вас!

Потребни состојки:
 • 100 грама путер
 • 2 лажици масло
 • 400 грама пилешко бело месо
 • прстофат сол и бибер
 • 40 чешниња лук
 • 300 милилитри бело вино
 • 1 лажица брашно
 • 300 милилитри пилешки бујон
 • 100 милилитри павлака за готвење
 • рендана кора од лимон
 • гранче рузмарин
 • 200 грама шампињони
 • 1 литар млеко
 • малку брашно
 • кори за лазањи
 • 200 грама кашкавал
Приготвување:

Во подлабоко тенџере загрејте масло и 50 грама путер, па додајте 400 грама пилешко бело месо како цели парчиња и оставете го да се динста околу 10 минути. Додајте сол и бибер, па кога пилешкото ќе биде речиси готово, извадете го месото од маснотиите. Во истите маснотии каде што се динсташе месото, додајте уште 50 грама путер и 40 чешниња лук и оставете ги да потемнат.

Кога лукот ќе пушти арома, додајте бело вино и малку брашно, па оставете го да крчка. Кога смесата ќе стане густа, додајте пилешки бујон, рендана кора од лимон, гранче рузмарин, малку павлака за готвење и оставете го сето тоа да зоврие. Во оваа смеса вратете го пилешкото месо, па посолете уште малку и додајте бибер.

Сето тоа ставете го во рерна да се испече на 250 степени околу 15 минути.

За тоа време, во тавчето динстајте ги шампињоните, а одвоено направете бешамел од 1 литар млеко, путер и брашно.

Редете ги лазањите, така што во огноотпорен сад прво ќе ставите бешамел, па кори за лазањи, смесата со пилешкото и лукот, па повторно кори за лазањи, печурки и бешамел. Повторувајте ја постапката додека не ја потрошите смесата. Завршете со кори врз кои ќе наросите бешамел и рендан кашкавал.

Печете ги лазањите 30 минути на 200 степени Целзиусови. Послужете ги топли. Добар апетит!

Погледнете го видеото за подетални упатства.

40 Clove Garlic Chicken Lasagna

40 cloves of garlic? #WORTHIT

Gepostet von Tastemade am Montag, 14. Januar 2019

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време