Здрави а превкусни: Мафините со јагоди се најубавиот десерт за целото семејство!

Пробајте!

Совршен пролетен мафин со јагоди кој ќе ве подготви за топлите денови што ни претстојат

Секогаш кога времето е топло, размислуваме за долги прошетки и излети. Самата помисла на излет нѐ асоцира на јагоди во кошнички и на вкусни грицки во кои уживаме додека ги впиваме сончевите зраци.

Доколку обожавате здрави десерти, не смеете да ги пропуштите мафините од овесни снегулки и јагоди. Сочни, здрави, посипани со крцкав шеќер и богати со протеини – доволно причини за да го испробате овој рецепт уште денес!

Состојки:
 • 1/2 шолја млеко по избор
 • 1/2 шолја овесни снегулки
 • 1 шолја јагоди, грубо исечкани или исечкани на резанки
 • 1/4 шолја путер на собна температура
 • 10 лажици шеќер + уште 2 лажици
 • 1 големо јајце
 • 1/2 лажиче екстракт од ванила
 • 3/4 шолји брашно
 • 1 лажиче прашок за печиво
 • 1/4 лажиче сол
 • калапи за мафини
Приготвување:

Загрејте ја рерната на 300 степени. Прелејте ги овесните снегулки со млеко и оставете ги да се натопат. Во сечканите јагоди додајте едно лажиче шеќер и тргнете ги на страна.

Изматете ги путерот и шеќерот заедно, а потоа додајте јајце, ванила и мешавината од овесни снегулки и млеко. Во кремастата смеса додајте брашно, прашок за печиво и сол и мешајте додека се соединат сите состојки.

Префрлете ја смесата во калап за мафини и печете ги во загреаната рерна. Добар апетит!

Засладете се со мафини од јаболка и круша: Подготовката трае само десет минути!
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време