Внимавајте: Причинителот на срцеви заболувања ве демне во канцеларијата

Британските истражувачи откриле дека луѓето што работат 11 или повеќе часа дневно се изложени на 67% поголем ризик од срцеви пречки од луѓето што работат 8 часа дневно.

Иако не постои директна врска меѓу прекувремената работа и кардиоваскуларните заболувања, забрзаното животно темпо, како и неповолните услови на работното место претставуваат голем ризик за здравјето. Ако некој работи поголемиот дел од денот, значи дека не спие доволно, не се храни здраво и не е физички активен.

За да го заштитите срцето, одвојте неколку вечери само за одмор. За време на долгите работни часови, често правете паузи и прошетајте низ фирмата.

 

loading...
Прочитајте и
2 коментари
  1. Цвета Димова вели

    ш`о ви значат овие „LIZ_MK_ispod_naslova“ и „LIZ_MK_unutar_texta“ низ страницата? – стално ми параат очи како да се на бугарски со тие чудните букви.

    Ем ш`о мора да се на српски, да ни ги туткате да ги читаме?

    1. Bojana Stojmenovic вели

      Се извинуваме, но каде поточно го среќавате тоа? Ги немаме видено, па затоа прашувам

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време