Најголемата грешка направена од луѓе кои не можат да заспијат поради расеаност

Совети од експерти

Проблемите со спиењето влијаат не само на квалитетот на нашиот сон, туку и на квалитетот на животот што го поминуваме во будна состојба.

Нередовниот сон, доцниот одење во кревет, будењето во различно време секој ден и разни нарушувања на спиењето, на крајот може да доведат до сериозни здравствени проблеми. И додека оптималниот број на часови на спиење ноќе варира од личност до личност, за сите луѓе правилото е дека недоволен број часови на сон доведува до немирен ум и уморно тело. Но, и покрај тоа што знаеме дека спиењето е многу важно кога станува збор за нашето здравје, сите понекогаш имаме проблеми со тонење во сон. За некои луѓе, овој проблем се јавува повремено, додека за други е дел од секојдневниот живот. Во последно време многу се зборува за грешките што луѓето ги прават пред спиење. Ова се, пред сè, непостоечка вечерна рутина, гледање телевизија, лаптоп или паметен телефон малку пред спиење, премногу кофеин во текот на денот, доцен тренинг, стрес и слично.

Но, она за што не се зборува доволно е навика што многумина од нас ја имаат уште од раното детство. На некои им се случило дури и како деца да не можат да заспијат, а советот што би го добиле од своите родители е да лежат тивко во кревет и да забранат какви било активности. Но, експертите за соништа и психолозите денес го охрабруваат токму спротивното. Имено, во моменти кога не можете да заспиете не треба да бидете принудени да останете во кревет. Тоа е, всушност, најголемата грешка што можете да ја направите. Луѓето кои се уморни и кои имаат урамнотежена навика и рутина кога станува збор за спиење – им требаат и 10 до 15 минути да се смират и да заспијат.

Тој број расте кога станува збор за расеани луѓе кои не можат да спијат од која било причина. Во моментите на неможност да заспиете, наместо да бидете принудени да останете во кревет, да кривогледувате и да се обидувате да спиете, станете и посветете се на некоја „лесна“ активност. Не потпирајте се на гледање серии и филмови, не скролувајте бесцелно на социјалните мрежи или посегнувајте по тешко сварлива храна. Наместо тоа, подгответе чај, прочитајте неколку страници од здодевна книга, седнете во тишина, слушајте смирувачка музика или фрлете се на едноставна работа што ќе ви го одземе умот – како миење садови или редење облека.

Овие активности треба да ве успијат. Но, ако тоа не се случи, не бидете строги кон себе. Со оглед на моменталната состојба во светот што ни ја донесе пандемијата, многу луѓе се под поголем стрес и подлабоко во своите мисли. Ако не успеете да заспиете на време, бидете свесни дека ова е само еден од потешките денови и дека ќе спиете нормално следната вечер. Ако овие проблеми продолжат, консултирајте се со професионалец.

Прочитајте и: Неколку совети за полесно пролетно чистење на вашата гардероба

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време