3 прашања на кои треба да одговорите ако сакате да бидете упорни во тренингот

Кога станува збор за тренингот, не е тајна дека голем број луѓе ѝ пристапуваат на оваа активност на погрешен начин, фокусирајќи се на целта, а не на процесот.

Да се ​​има цел не е лошо, но ако целите ви се „совршено тело“ или 10 килограми помалку до летото, големи се шансите дури и да не ја достигнете. Слично на тоа, голем број луѓе се потпираат на нездрави навики како што се глад и вклучување во активности што не прават да се чувствувате добро. Иако ослободувањето на токсични обрасци на однесување и фокусирањето на изгледот и тежината често не е лесна задача, сепак може да се случи. Најдобрите начини да го направите ова е да ги преиспитате и поставите намерите зад вашите одлуки. Ако сте од оние луѓе кои многу лесно се откажуваат од физичката активност и кои ретко ги достигнуваат поставените цели, веројатно имате погрешен пристап, а може да го поправите така што ќе си ги поставите следниве прашања.

Каков вид физичка активност ме прави среќна?

Вежбањето треба, пред сè, да ни донесе енергија, виталност, подвижност, агилност и самодоверба. Затоа, немојте да се присилувате да направите нешто што не ви ги носи наведените работи. Не се присилувајте да трчате ако вашето тело и ум упорно ви покажуваат дека едноставно не е за вас. Наместо тоа, запрашајте се што ве прави среќни од физичките активности или што ве прави среќни кога сте биле помлади. Овие можат да бидат разни активности за кои сте заборавиле, како скокање на јаже, планинарење, искачување на вештачка карпа, возење велосипед, возење ролери, танцување во сопствената дневна соба…

Како сакам да се чувствувам?

Медиумите и социјалните мрежи често ни ги наметнуваат своите „правила“. Ограничувања и диета, физичка активност што гарантирано ќе направи да изгубите тежина и да се чувствувате подобро и форма на тело што е совршено за сите – не можат да бидат универзални вистини. Секој има своја вистина и ако заќутите и започнете да го слушате вашето тело и ум, ќе дознаете што сакаат. Понекогаш тоа ќе биде долга и бавна прошетка, понекогаш интензивен тренинг, а понекогаш и танц или јога. Не занемарувајте ги сопствените потреби и чувства и ќе станете на вистинскиот пат.

Како можам да бидам подобра кон своето тело?

Ние често сме најлоши непријатели за себе и за своето тело. Честопати ја гледаме сопствената слика искривена во огледалото и се казнуваме со лоши мисли. Ако сакате да имате здрава врска со себе, вашето тело и физичка активност, треба да бидете понежни со себе. Заблагодарете му се на вашето тело за неговата сила, издржливост и мобилност. Кажете си дека не мора да имате самодоверба секој момент од денот и дека самодовербата е доживотен процес и мислење за нас што го градиме секој ден. Објаснете си себеси дека никој не вреди колку своите килограми. Не карајте се дека не изгубивте тежина затоа што стекнале тежина и не сте направиле еден тренинг. Наместо тоа, бидете нежни кон себе и имајте разбирање за вашето тело и ум исто како што имате за вашите пријатели и семејство.

Прочитајте и: 5 намирници кои ќе ви одговараат после тренингот

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време