И на вашите растенија им е потребно пролетно чистење

По долгата и студена зима, пролетта е време кога сè ќе се разбуди и ќе добие поубав изглед, поради што треба да обрнете внимание на вашите растенија што ги негувате во вашиот дом или двор.

Со совет на експерти од порталот „MindBodyGreen“, олеснете им на вашите растенија транзиција кон потопло време. Повеќето растенија треба да се пресадуваат во нова почва секоја година или на секои две години. Ако водата помине низ вашето растение премногу брзо (или воопшто не се исцеди), тоа е сигурен знак дека му треба нов дом. Не мора да го ставате растението во поголем сад, освен ако не покажува знаци дека го надминало сегашниот.

Направете пролетно чистење

Исто како и сите други површини во нашиот дом, растенијата се опрашуваат и можат да бидат почва за размножување на разни инсекти. Експертите препорачуваат бришење на лисјата на растенијата со влажна крпа. Во природата, дождот природно ќе ги одржува растенијата чисти, па затоа е добра идеја да се обидете да се придржувате до тоа.

Започнете со репродукција

Сега, кога вашите растенија почнуваат да растат повторно, тоа е одлично време за размножување. Размножувањето не само што може да ви помогне да ја проширите сопствената растителна оаза, туку секогаш можете да им давате исечоци на вашите пријатели за секој да може да додава нови растенија во своите колекции.

Исчистете ги прозорците

Овој последен совет можеби не вклучува грижа за вашите растенија, но дефинитивно може да им помогне. Имено, чистењето на прозорците ќе обезбеди растенијата полесно да го апсорбираат пролетното сонце и да ги добијат сите потребни хранливи материи од сончевите зраци.

Прочитајте и: Ова се трите убедливо најмоќни домашни растенија: Тие ги неутрализираат зрачењето и микробите, го чистат воздухот, ја бркаат негативната енергија!

 

ФОТО: Pexels

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време