Зрелите години никогаш не биле подобри: Еве кои позитивни промени ги чувствува секоја жена во 40-те и 50-те години!

Предности по 40-та година

Не се вели без причина дека зрелите години се најдобрите години

Кога жената ќе зачекори во 40-та година, доаѓа до хормонски промени и до забавување на метаболизмот. Иако некои дами се плашат од зрелите годините, тие со себе носат и некои позитивни промени.

Помалку се потите

Во зрелите години се менува структурата на потните жлезди, па помалку ќе се потите. Исто така, се намалува и мирисот на потта што го предизвикуваат бактериите на нашата кожа.

Се намалуваат алергиските реакции

Многу луѓе се борат со сезонски алергии на полен и на амброзија. За нив пролетното време е синоним за симптоми на настинка. Меѓутоа, имунолошкиот систем на луѓето во зрелите години не е веќе толку осетлив, па послабо реагира на полен и слично.

Акните исчезнуваат

Со доаѓањето на менопаузата, се забавува производството на потните жлезди на нашата кожа. Предност? Претераниот себум нема да ги затнува порите, а тоа е инаку најголемата причина за појава на акни и митесери. Тоа значи дека луѓето што во тинејџерските години имале масна кожа, можат да очекуваат нормална кожа по 50-та година.

Главоболките исчезнуваат

Мигрената е една од најчестите типови главоболка и многу е болна. Повеќе ги напаѓа жените од мажите. Во 30-те години нападите го достигнуваат врвот на интензитетот и зачестеноста. Меѓутоа, по 40-те состојбата се подобрува. Кај 40% од пациентите со мигрена во 50-те и 60-те години од животот, нападите на главоболка се многу ретки или потполно исчезнуваат.

Порано се будите

Во зрелата доба се менува телесното производство на хормонот за спиење – мелатонин. Навечер порано се јавува поспаност, но наутро се будиме порано. Сонот исто така е подобар. Истражувањата покажале дека луѓето во 80-те години најдобро спијат, па проблемите со спиењето се намалуваат или потполно исчезнуваат со текот на годините.

Модна заклетва на модерните жени: Кога ќе наполните 50, не смеете да изгледате вака!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време