Волк, мечка, лав или делфин: Каков тип сте кога спиете?

Оливија Арецоло, експерт за спиење од Сиднеј, откри неколку совети за подобар сон, но и еден интересен факт – на сите не им требаат осум часа спиење како што велат.

Додека на некои им требаат девет часа за да функционираат нормално во текот на денот, има и такви кои се чувствуваат добро дури и кога спијат шест или седум часа. „Не секој има потреба од исти часови сон, сето тоа зависи од навиките, ритамот и хронотипите на спиењето, чии четири се – волк, мечка, лав и делфин.

Лав е оној кој сака да легнува рано и исто така да се буди рано, а му треба помалку спиење за разлика од волк и мечка.

Волкот сака да биде буден долго време и да спие до 9, 10 часот, а мечката ќе се разбуди без проблеми веќе во 7, но брзо ќе посегне по кафето за да се разбуди.

Тие се будат целосно само околу 10 часот, а веќе околу 15 се чувствуваат малку уморно. Често затоа тие посегнуваат по нешто слатко за да ги „подигне“. Патем, дури 55 проценти од населението е токму овој хронотип.

Последниот хронотип, делфинот, нема рутина кога станува збор за спиење – понекогаш спијат само 2 часа, некогаш 10. Оливија вели дека генетиката исто така игра голема улога во ова: „Неодамнешна студија покажа дека оние со ген DEC2 мутација спијат во просек 6 часа и 25 минути – што е околу 2 часа помалку од оние кои го немаат тој ген и спијат 8 часа и 6 минути“.

Менструалниот циклус и промените во сезоните исто така играат улога – повеќето луѓе се чувствуваат позаморни во текот на зимата. „Квалитетот е поважен од квантитетот кога станува збор за спиење“, вели Оливија, додавајќи дека за време на викендите треба да се будиме во исто време како и во текот на неделата за да одржуваме здрава рутина.

Прочитајте и: 3 грешки направени од луѓе кои сакаат да запознаат нови луѓе и да се дружат

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време